Meta-FAQ konference linux@linux.cz

Datum poslední změny: 11. února 2003

Obsah


Změny oproti poslední verzi


O Meta-FAQ


Provoz konference


Zaměření konference


Informační zdroje mimo konferenci linux@linux.cz:


Pravidla slušného chování v Síti


Jak správně zvolit Subject

Viz
http://www.fi.muni.cz/~adelton/cz_subject_lines.html, český překlad Jan Pazdziora.

Chybující mailservery

Některé mailservery, přestože to odporuje standardům Internetu, vracejí zprávu o nedoručitelnosti jinam, než mají. Takže čas od času obdržíte zprávu o tom, že se určitému členu konference nepodařilo doručit mail (namísto toho, aby tuto zprávu obdržel listserver, který jediný ví, co s ní dělat).

Pokud se vám tohle stane, uvědomte správce vzdáleného systému, že je na jeho straně něco špatně. Můžete použít například následující text (podle Pavla Kaňkovského):

	Vazeny postmastere,

	je mi uplne jedno, ze se nize uvedeny dopis preposlany pres
	konferenci linux@linux.cz nepodarilo dorucit. Prectete si, prosim
	RFC 2821 (Simple Mail Transfer Protocol) - sekce 3.7 a 4.5.5, a take
	RFC 1123 - sekce 5.3.3. Dozvite se tam, ze automaticky generovana
	oznameni o nedorucitelnych dopisech maji byt:

	1. vybavena na obalce prazdnou adresou odesilatele, tj. <> a nicim
		jinym,
	2. maji byt zasilana na odesilatele uvedeneho na obalce puvodni
		zpravy, tj. v tomto pripade ,
		kde sedi automat, ktery by takovou zpravu rad zpracoval,
		a nikoli na adresu moji.
Ke zprávě připojte kompletní zprávu o nedoručitelnosti (tj. včetně hlaviček). Kopii tohoto dopisu můžete poslat správci konference (adresa viz výše), nicméně není zaručeno, že zpráva bude obsahovat dostatek informací k tomu, aby správce konference chybující adresu detekoval a vyřadil z listu.

Je potřeba veřejně jmenovat ty poštovní servery, které takto chybují: Podle dosavadních zkušeností mezi ně patří mimo jiné post.sk. Zvažte případně změnu vaší poštovní služby na někoho, kdo umí dodržovat standardy Internetu. Kromě velkých poštovních systémů se tato chyba občas vyskytne u uživatelů, kteří si stahují poštu fetchmailem a předávají ji lokálnímu sendmailu, který nemá nakonfigurovanou svoji doménu.


Nevyžádaná komerční pošta (spam) v konferenci

Přes veškerou snahu správců konference, newsové brány a souvisejících mailserverů se může stát, že do konference pronikne nevyžádaná komerční pošta (spam). V případě že k tomu dojde, je možné napsat správci konference upozornění (nejlépe s URL příslušné zprávy v archívu konference). Správce pak zajistí hlášení o spamu a případně zařazení příslušného odesílatele na blacklist listserveru.

Pozor! Hlášení o přijetí spamu z konference nikdy nereportujte přímo na různé internetové antispamové služby, jako je třeba spamcop.net. V mnoha případech tyto služby pak považují doménu linux.cz a zdejší listserver za původce spamu, a zařadí tento server na svoji černou listinu. Toto pak způsobí, že i legitimní účastníci konference, jejichž poštovní servery kontrolují odesílatele proti této černé listině, nejsou schopni z konference přijímat poštu.

Pokud opravdu chcete sami reportovat spam z konference na různé antispamové služby, a pokud opravdu víte co děláte, můžete použít zprávu s původními hlavičkami, tak jak jsou k dispozici ve webovém archívu konference pod odkazem "Holý text". V této podobě je zpráva zobrazena s těmi hlavičkami, s jakými přišla do konference. Nikdy nepoužívejte jako podklad pro hlášení spamu zprávu, která vám přišla z konference a kterou máte ve svém mailboxu.


Jan "Yenya" Kasprzak