Akce skončila, následující texty jsou upraveny tak, aby připomínaly, co akci provázelo.
Návštěva se konala u přílezitosti jeho evropského turné. Smyslem tohoto turné byl upozornit na problematiku softwarových patentů.
RMS přednesl pro zájemce přednášku o softwarových patentech. Přednáška se konala 11. května 2004, 14:00 v Carolinu, v Modré posluchárně.
CZLUG vydal tiskovou zprávu o návštěvě Richarda M. Stallmana.
Jak si můžete přečíst na stránce FFII situace se dramaticky mění. Nechápu přesně jak je to možné, ale rada ministrů se dohodla na znění, které anuluje změny odhlasované v Evropském parlamentu. Je velkým handicapem, že neznáme přesně pravomoci jednotlivých orgánů Evropské unie a náležitosti legislativního procesu. Jeden český poslanec sklízí úspěchy s přednáškou: "Jak vzniká zákon". Asi bysme všichni potřebovali přednášku "Jak vzniká zákon II., pro změnu v Evropské unii".
Abychom to alespoň trochu napravili, zajistili jsme, že před přednáškou budou k dispozici pro zájemce knížečky "The ABC of Community law" v českém překladu.
Je zjevně v rozporu se zdravým rozumem, aby komise několika ministrů rozhodovala v rozporu s demokraticky zvoleným parlamentem. Jeho poslanci se také okamžitě ohradili proti takovému znevažování jejich práce. Jejich vyjádření naleznete ve výše zmíněném dokumentu. Rada se definitivně rozhodne na zasedáních ve dnech 17. nebo 18. května.
14:00 | Hartmut Pilch (FFII) - předpřednáška, úvod do tématu |
15:00 | Richard M. Stallman - Softwarové patenty |
16:00 | předpokládaný začátek diskuze s Richardem Stallmanem |
17:00 | tisková konference, vstup pouze pro novináře (Císařský salónek) |
Akce proběhla bez výraznějšího zájmu médií. Přesto několik článků vzniklo (seřazeno dle data):
V den konání akce brzy ráno byl Štěpán Kasal pozván k rozhovoru do české redakce BBC. Bohužel záznam neexistuje.
Česká televize jako jediná z televizí měla dost slušnosti, aby odpověděla na pozvání. A nejen odpověděla, ale i natočila z přednášky reportáž a pozvala RMS do živého vysílání. Reportáž lze zhlédnout na stránce české televize a nebo přímo relevantní část.
Další reportáž vyšla v na www.root.cz
Velice pečlivě zpracovaný článek přineslo Živě, které se do té doby problematice věnovalo pouze okrajově.
Článek k tématu i když ne přímo o návštěvě přinesly Lidové noviny a napsal jej Ondřej Neff.
Zatím poslední v přadí je článek na linuxzone.
Na přednášky byli pozváni budoucí europoslanci, podle aktuálního výsledku volebního průzkumu. Vybrali jsme 15 pravděpodobně zvolitelných. Více jich nebylo proto, že kapacita sálu byla omezená a my jsme museli pro pozvané držet místa. Dále byl pozván ministr Mlynář. Pozvánky byly opatřeny elektronickým podpisem, u Mlynáře kvalifikovaným u ostatních Thawte certifikátem Dana Ohnesorga (Thawte notary). Z politiků se nakonec nedostavil nikdo, ministr Mlynář projevil zájem, ale nic nesliboval, protože nevěděl, jestli se mu podaří z předchozí akce odejít včas. Omluvili se poslanci Ouzký a Cabrnoch a senátorka Roithová. Ostatní na pozvání nereagovali.
Na akci bylo předloženo, stejně jako na všech předchozích v jiným místech Evropy, usnesení, které bylo podepsáno 105 přítomnými. Jeho text naleznete ve Kwiki.ffii.org. Bylo po akci doručeno organizátory všem členům hospodářského výboru českého parlamentu. Dále ministru Svobodovi a jeho náměstkovi, který jej zastupuje v době nemoci. Později jsme zjistili, že dotaz položený ministerstvu zahraničních věcí, kdo bude zastupovat českou republiku v této otázce, byl nepochopen a ministerstvo odpovědělo pouze za sebe. Ve skutečnosti tam budou ještě lidé z ministerstva průmyslu a obchodu a proto jsme v pátek odpoledne předali další kopii usnesení na ministerstvo průmyslu a obchodu, kde se nám podařilo mluvit přímo s pracovníkem, který připravuje podklady. Konkrétní výsledky nejsou známy, úředníci musí otázku konzultovat se svými nadřízenými.
Pro případné dotazy jsou organizátoři dostupní na adrese rms04@linux.cz