Pro vzpomínku

Akce skončila, následující texty jsou upraveny tak, aby připomínaly, co akci provázelo.

Richard M. Stallman navštívil Prahu

Návštěva se konala u přílezitosti jeho evropského turné. Smyslem tohoto turné byl upozornit na problematiku softwarových patentů.

RMS přednesl pro zájemce přednášku o softwarových patentech. Přednáška se konala 11. května 2004, 14:00 v Carolinu, v Modré posluchárně.

CZLUG vydal tiskovou zprávu o návštěvě Richarda M. Stallmana.

Aktuální informace

Jak si můžete přečíst na stránce FFII situace se dramaticky mění. Nechápu přesně jak je to možné, ale rada ministrů se dohodla na znění, které anuluje změny odhlasované v Evropském parlamentu. Je velkým handicapem, že neznáme přesně pravomoci jednotlivých orgánů Evropské unie a náležitosti legislativního procesu. Jeden český poslanec sklízí úspěchy s přednáškou: "Jak vzniká zákon". Asi bysme všichni potřebovali přednášku "Jak vzniká zákon II., pro změnu v Evropské unii".

Abychom to alespoň trochu napravili, zajistili jsme, že před přednáškou budou k dispozici pro zájemce knížečky "The ABC of Community law" v českém překladu.

Je zjevně v rozporu se zdravým rozumem, aby komise několika ministrů rozhodovala v rozporu s demokraticky zvoleným parlamentem. Jeho poslanci se také okamžitě ohradili proti takovému znevažování jejich práce. Jejich vyjádření naleznete ve výše zmíněném dokumentu. Rada se definitivně rozhodne na zasedáních ve dnech 17. nebo 18. května.

Program celé akce

Program
14:00 Hartmut Pilch (FFII) - předpřednáška, úvod do tématu
15:00 Richard M. Stallman - Softwarové patenty
16:00 předpokládaný začátek diskuze s Richardem Stallmanem
17:00 tisková konference, vstup pouze pro novináře (Císařský salónek)

Ohlasy

Akce proběhla bez výraznějšího zájmu médií. Přesto několik článků vzniklo (seřazeno dle data):

V den konání akce brzy ráno byl Štěpán Kasal pozván k rozhovoru do české redakce BBC. Bohužel záznam neexistuje.

Česká televize jako jediná z televizí měla dost slušnosti, aby odpověděla na pozvání. A nejen odpověděla, ale i natočila z přednášky reportáž a pozvala RMS do živého vysílání. Reportáž lze zhlédnout na stránce české televize a nebo přímo relevantní část.

Další reportáž vyšla v na www.root.cz

Velice pečlivě zpracovaný článek přineslo Živě, které se do té doby problematice věnovalo pouze okrajově.

Článek k tématu i když ne přímo o návštěvě přinesly Lidové noviny a napsal jej Ondřej Neff.

Zatím poslední v přadí je článek na linuxzone.

Ohlasy v politické rovině

Na přednášky byli pozváni budoucí europoslanci, podle aktuálního výsledku volebního průzkumu. Vybrali jsme 15 pravděpodobně zvolitelných. Více jich nebylo proto, že kapacita sálu byla omezená a my jsme museli pro pozvané držet místa. Dále byl pozván ministr Mlynář. Pozvánky byly opatřeny elektronickým podpisem, u Mlynáře kvalifikovaným u ostatních Thawte certifikátem Dana Ohnesorga (Thawte notary). Z politiků se nakonec nedostavil nikdo, ministr Mlynář projevil zájem, ale nic nesliboval, protože nevěděl, jestli se mu podaří z předchozí akce odejít včas. Omluvili se poslanci Ouzký a Cabrnoch a senátorka Roithová. Ostatní na pozvání nereagovali.

Na akci bylo předloženo, stejně jako na všech předchozích v jiným místech Evropy, usnesení, které bylo podepsáno 105 přítomnými. Jeho text naleznete ve Kwiki.ffii.org. Bylo po akci doručeno organizátory všem členům hospodářského výboru českého parlamentu. Dále ministru Svobodovi a jeho náměstkovi, který jej zastupuje v době nemoci. Později jsme zjistili, že dotaz položený ministerstvu zahraničních věcí, kdo bude zastupovat českou republiku v této otázce, byl nepochopen a ministerstvo odpovědělo pouze za sebe. Ve skutečnosti tam budou ještě lidé z ministerstva průmyslu a obchodu a proto jsme v pátek odpoledne předali další kopii usnesení na ministerstvo průmyslu a obchodu, kde se nám podařilo mluvit přímo s pracovníkem, který připravuje podklady. Konkrétní výsledky nejsou známy, úředníci musí otázku konzultovat se svými nadřízenými.

Často kladené dotazy

Jak dlouho bude RMS v Praze
Pouze necelý den. Přilétá v poledne a odjíždí 12. ráno.
Proč není program bohatší
RMS přednáší každý den v jiném městě. Celá série přednášek v zemích EU je pro něj velmi náročná a navíc požaduje, aby v jejím průběhu měl jednak čas na odpočinek a jednak aby měl prostor na svou práci, kterou nechce zanedbávat ani na cestách
Bude vystoupení vysíláno? Bude pořízen záznam?
Vystoupení vysíláno nebude. RMS si klade podmínku, v souladu s jeho bojem za výhradní používání svobodného software, že záznam a nebo vysílání smí být pouze a výhradně s použitím svobodného software, tak aby klient nebyl nucen používat jiný než svobodný software. Bohužel nyní dostupné programy umožňující toto splnit, nepracují tak efektivně, jak by bylo potřeba a tudíž by případné vysílání bylo dostupné pouze několika jednotlivcům s extrémně dobrým připojením. Bude pořízen pouze záznam s použitím prostředků, které splňují podmínky kladené RMS a později bude vystavena přednáška ke stažení. (Předem upozorňuji, že mplayer není dobrý příklad svobodného software, protože pro mnohé přehrávané formáty používá nikoliv free kodeky.)
Jsem novinář a chtěl bych o problematice psát, zúčastnit se přednášky...
Budeme rádi, když nás budete kontaktovat na adrese rms04@linux.cz.
Mohu s něčím pomoci?
Pomoc je samozřejmě vítána. V současné době hledáme cca 4 lidi, kteří pomohou připravit techniku v sále, rozdají sluchátka a po přednášce je vyberou a uvedou všechno do původního stavu. Obnášelo by to být od 13:00 na místě a řídit se pokyny správce posluchárny. Po skončení akce neodejít, dokud nebude všechno v pořádku, asi tak hodinu po ostatních. Dále stále ještě nemáme velkoformátový tisk pro plakáty typu "Your webshop is patented".
Jak se mám odhlásit
Pokud zjistíte, že se nemůžete dostavit, napište nám a my registraci zrušíme. Protože od určitého okamžiku = od zaplnění sálu, evidujeme emaily, můžeme pozvat náhradníka. Ve chvíli, kdy píšu tento text jsme již obeslali dva náhradníky a pozvali je na přednášku.
Jak se zaplní místa za lidi, kteří nepřijdou bez omluvy
To je těžká otázka. My samozřejmě doufáme, že účastníci takovéhle akce jsou lidé solidní a neregistrují se zbytečně. Současně platí podmínka kvůli hasičům, že nesmíme mít v sále více lidí, než kolik je počítáno, aby se např. sál dal evakuovat při požáru a podobně. Takže nemůžeme říct, přijďte a seďte na schodech. To bychom porušili pravidla, za jakých máme sál pronajatý. Zřejmě zvolíme metodu lehkého, velmi lehkého, overbookingu a několik přebytečných usadíme provizorně. V žádném případě ale nechoďte, pokud nejste registrovaní a nedostanete pozvánku (platí pro ty co se registrují nyní po zaplnění sálu).

Pro případné dotazy jsou organizátoři dostupní na adrese rms04@linux.cz