Seznam přednášek na semináři LinuxStart 2003


Linux jako firewall

Miroslav Petříček


Zabezpečení serverových linuxových systémů

  1. Úvod do problematiky (obecné zásady, přehled rizik, fyzické zabezpečení, ochrana dat)
  2. Jedno nebo více serverová řešení (z hlediska distribuce rizika)
  3. Instalace a konfigurace OS s ohledem na maximální úroveň zabezpečení (plánovaný výběr balíčků, běžících služeb, uživatelé – ověřování identity, důvěryhodné terminály, bezpečnostní záplaty jádra, sudo)
  4. Konfigurace služeb obecně (tcpwrappers, alternativní uživatelé, jail-chroot)
  5. Konfigurace často používaných služeb (jmenny, postovni, ftp, samba a web server, rizika, časté chyby)
  6. Aktualizace sw vybavení OS
  7. Vzdálená správa (ssh, webmin atd., chyby, rizika, telnet, vnc)
  8. Sledování systému (syslog, process accounting, ACL, analýza logů)
  9. Závěr - diskuse

David Kredba


Jak se programuje internetový obchod

Přednáška shrnuje poznatky a zkušenosti získané během několikaletého vývoje jednoho z největších českých internetových obchodů a je určena pro začínající i pokročilé tvůrce internetových aplikací. Snaží se upozornit na některé nejčastější problémy a poradit, jak se jim vyhnout.

Petr Adámek


Internetová kavárna - nasazení Linuxu v praxi

Na přednášce budou posluchači seznámeni s možností nasazení OS Linux v internetové kavárně, jak na serverové, tak desktopové části. V přednášce jsou obsaženy 18 měsíční zkušenosti s provozem takové kavárny, nejčastější problémy s jejím provozem a jejich možná řešení z pohledu technického správce, obsluhy a také uživatelů. Dále budou zmíněny hlavní části systému - účtování, tisk, skenování, vypalování CD, internetové a kancelářské aplikace. Posluchači získají přehled o výhodách a nevýhodách internetové kavárny postavené na open source software oproti proprietárnímu software.

Jarda (ByCzech) Mikulík


MandrakeLinux: Instalace na první pokus

Mandrake Linux je v současnosti jedna z nejpopulárnějších distribucí GNU/Linuxu. Cílem přednášky je názorně --- krok po kroku --- provést uživatele instalací nové verze Mandrake Linuxu 9.1 (Bamboo), kde byla poprvé představena vylepšená verze instalačního programu DrakX. Kromě základní instalace mohou být pro případné zájemce předvedeny i některé rozšířené možnosti konfigurace a nestandardní postupy při instalaci. Vše bude demonstrováno v praxi na probíhající instalaci Mandrake Linuxu.

Ivan Bíbr


Vývoj GUI a interaktivních aplikací

Tvorba aplikácii si vyžaduje veľké množstvo znalostí. Už len naprogramovanie GUI rozhrania je veľmi náročná záležitosť. Doba, kedy si každý vyvíjal celú aplikáciu sám, je už dávno preč. Pri vývoji je teda nutné používať knižnice (najlepšie platformovo nezávislé). Správna voľba knižnice môže veľmi uľahčiť programátorovu prácu. Ukážeme si knižnice a nástroje určené na vývoj interaktívnych aplikácii: Allegro, SDL, Clanlib; a knižnice určené na vývoj GUI aplikácii: QT, GTK, FLTK.

Juraj Michálek


Systémy pro údržbu zdrojových textů

Přednáška seznámí posluchače se systémy pro údržbu zdrojových textů (Source Control Management), vysvětlí motivaci pro jejich použití, popíše historii těchto systémů a srovná jejich vlastnosti. Podrobněji seznámí posluchače s relativně novým nástupcem systému CVS jménem Subversion.

Jan Kasprzak


ls2k3@linux.cz