Podrobnosti | Dostupný software | Požadovaný hardware | Odkazy na další informace

Co je to Linux?

Operační systém Linux je volně šiřitelný OS typu UNIX. Jeho autorem je Linus Torvalds a mnoho dalšich programátorů v Internetu. Jádro Linuxu je volně šiřitelné (public domain) podle pravidel GNU General Public License (licence používaná u softwaru GNU). Linux byl původně psán pro architekturu IBM PC s procesorem i386 a vyšším. V současné době existují i verze pro m68000, MIPS, Sun Sparc, DEC Alpha/AXP a některé další architektury. Jednou z hlavních výhod oproti komerčním UN*Xům je jeho nulová cena, dále snadno dostupný základní software a v neposlední řadě také nízké nároky na hardware a velmi příznivý výkon. Často je také k dispozici více dokumentace než k jiným systémům.

Podrobnosti

Linux byl napsán jako kompletní přepis UNIXu(tm). Nepoužívá žádný kód, který je chráněn autorskými právy AT&T nebo Unix System Laboratories.

Linux má API kompatibilní s normou POSIX. Jde o plně 32-bitový, případně plně 64-bitový OS (závisí to na platformě), který poskytuje vše, co lze žádat od UN*Xového systému.

Linux je plně srovnatelný (ne-li lepší) s většinou komerčních UNIXů a UNIX-like systémů. Kromě Linuxu ještě existují jiné volně šiřitelné operační systémy, zejména ty, které vychází z 4.3 BSD nebo NET/2 a později 4.4 Lite. Jde o operační systémy FreeBSD, NetBSD a OpenBSD.

Zde jsou reference o nasazení Linuxu v reálném světě.


Dostupný software:

Pod Linuxem je k dispozici veškerý základní software (povětšinou jako public domain software). Viz též sekci o
archívech softwaru pro Linux. Existuje i jisté množství komerčního softwaru - informace o takovýchto programech lze nalézt v Linux Commercial Howto nebo u příslušných výrobců. Vzhledem k existenci emulaci jiných UN*Xů lze často provozovat i software pro tyto systémy přímo pod Linuxem.

Ze softwaru dostupného pod Linuxem vybírám:


Požadovaný hardware:

Zde uvádím minimální hardware, na kterém Linux poběží. Pochopitelně čím lepší hardware je, tím lépe.
Linux podporuje i další hardware, jako jsou SCSI řadiče a zařízení, zvukové karty, joystick, síťové karty, sběrnici PCMCIA na laptopech (a PCMCIA karty), multiportové sériové karty, ISDN adaptéry a další.

Bohužel ne všichni výrobci jsou ochotni uvolnit specifikace svého hardwaru (sem patří například firma Xircom), proto je nutné před koupí hardwaru pro Linux ověřit, je-li konkrétní komponenta podporovaná Linuxem. Situace v této oblasti se nicméně zlepšuje - již několik výrobců pod tlakem uživatelů volně šiřitelných systémů změnilo svoji firemní politiku a začali poskytovat specifikace k hardwaru zdarma (patří mezi ně například Diamond nebo Matrox). Existují ovšem i výrobci hardwaru, kteří přímo spolupracují s autory ovladačů pro Linux (BusLogic/Mylex) a dokonce takoví, jejichž hardware je primárně určený pro Linux (Cyclades).

Podrobnejší výpis hardware kompatibilního s Linuxem můžete najít v Linux Hardware Compatibility Howto.
Výborné stránky jsou http://hardware.penguin.cz/


Odkazy na další informace

O tom, co je Linux, se lze (kromě této stránky, ovšem) také dovědět z
Linux Info-Sheet (v angličtině). V češtině je k dispozici například Virtuální průvodce Linuxem, který je součástí školiček.