CZLUG  

Distribuce Linuxu


Caldera | Debian | Mandrake | RedHat | Slackware | SuSE | Turbo Linux

V Linuxu není na rozdíl od jiných systémů k dispozici jen jedna instalovatelná verze systému. Každý má právo si vzít jádro Linuxu, základní programy a postavit si kolem nich vlastní systém - distribuci. Distribuce by měly dodržovat kompatibilitu s Linux Standard Base, LSB. Míra kompatibility je pravidelně ověřována řadou testů. Aktuální výsledky jsou uvedeny na stránkách projektu LSB. Popis mnoha linuxových distribucí je možné najít na stránkách linux.org. Informace o dění v oblasti linuxových distribucí přináší Linux Weekly News. Informace o rozšíření jednotlivých distribucí začátkem roku 2001 najdete v článku na LinuxWorldu.

Dále uvedeme informace o v České republice nejrozšířenějších distribucích Linuxu a o tom, kde je možné si je pořídit (případní další distributoři nechť kontaktují správce tohoto systému se žádostí o zařazení odkazu).


Caldera Network Desktop, OpenLinux

Caldera Logo Komerční distribuce, která obsahuje mimo jiné prostředky pro administraci systému pomocí X11, komerční X Server od firmy X Inside, komerční font server, který rozumí TrueType(tm) fontům, knihovny a vývojové prostředí OSF/Motif a další software. Další informace jsou na www.caldera.com. Firma Caldera dodává i další komerční software pro Linux. Tuto distribuci u nás prodává například ApS Brno.

Debian GNU/Linux

Tato
Debian Logo distribuce není vyvíjena jednou firmou nebo dokonce jedním člověkem - na vývoji jednotlivých balíků této distribuce se podílejí lidé po celém světě. Jde o jednu z mála nekomerčních distribucí Linuxu. Informace o projektu Debian lze nalézt na serveru www.debian.org nebo www.debian.cz. Na této distribuci je nejzajímavější její systém pro instalaci a údržbu balíků softwaru - dpkg. Tento systém umožňuje kompletně definovat závislosti mezi jednotlivými balíky (například: Instalujete libc-5.2.x nebo vyšší namísto 5.0.9 - systém vás upozorní, že je nutno přeinstalovat také program make). Existuje verze této distribuce pro Linux/m68k a pracuje se na platformách Sparc a Alpha. Popis instalace Debian GNU/Linuxu. Tato distribuce je zrcadlena na našem FTP serveru.

Linux Mandrake

Mandrake Logo Mandrake je poměrně nová distribuce, která v začátcích čerpala inspiraci z RedHat Linuxu. Používá stejný systém balíčků (RPM) a většina balíčků z RedHatu na ní také funguje. Záměrem distribuce je dělat věci jinak. Instalace a konfigurační programy jsou poměrně dobře propracovány, zvláštní pozornost si určitě zaslouží nadstavba RPM nazvaná urpmi. Ta uživatelů ulehčuje život s balíčky podobně jako dselect na Debianu. CZ verze nejsou vydávány - česká lokalizace je součástí standardní distribuce. Více informací najdete na stránkách Mandrake.cz. Problémy můžete řešit v konferenci mandrake@mandrake.cz nebo na stránkách support.mandrake.cz. Tato distribuce je zrcadlena na našem FTP serveru.

RedHat Linux (a CZ verze)

RedHat Logo Začátkem roku 2001 nejrozšířenější distribuce v České republice. Informace lze nalézt na adrese www.redhat.com. Uživatelsky příjemná instalační procedura, program na konfiguraci systému X-Window, prostředky pro administraci systému přes X11, velké množství softwarových balíků. Používá systém RPM pro instalaci a správu balíků softwaru. Na jejich FTP serveru je dostupné značné množství RPM souborů dodaných uživateli (zrcadleno také u nás). Celá základní distribuce je volně šiřitelná. Systém RPM také umožňuje upgrade systému nebo jeho částí za běhu bez nutnosti přeinstalování celého systému. V RPM podobě je často dostupný i komerční software. Distribuce existuje pro procesory i386, Alpha a Sparc. Poslední verze zatím pro procesory i386 a Alpha. Popis instalace RedHat Linuxu. Tato distribuce je zrcadlena na našem FTP serveru. CZLUG podporuje vývoj lokalizované verze Red Hat Linuxu, která je ke stažení na našem FTP serveru. Oficiální (anglickou) verzi včetně podpory u nás prodává například ApS Brno.

Slackware Linux

Slackware Logo V minulosti jedna z nejrozšířenějších distribucí. Informace o ní jsou na adrese www.slackware.com. Její výhodou je množství dostupných balíků, rychlá instalace, poměrně velká rozšířenost, možnost instalace z pásky, možnost instalace na FAT oblast pomocí umsdos-filesystému a další. Nevýhodou je, že neumožňuje upgrade na vyšší verzi bez přeinstalování systému. Popis instalace Slackware Linuxu. Tato distribuce je zrcadlena na našem FTP serveru.

SuSE Linux

SuSE Logo Jediný distributor Linuxu s oficiální pobočkou v České republice. SuSE Linux se dodává v několika jazykových verzích včetně české. Distribuce je placená a zahrnuje rozsáhlou českou dokumentaci a instalační podporu. Podobně jako mnoho dalších distribucí používá pro správu balíků program RPM. SuSE Linux poskytuje komfortní konfigurační nástroje YaST2 a SaX2 pro správu systému, nastavení hardwaru a konfiguraci grafického prostředí. SuSE Linux je nabízen pro platformy Intel, AXP, Power PC, SPARC a S/390. Další informace najdete na stránkách SuSE CR.

Turbo Linux

Turbolinux Logo Tvůrcem této komerční distribuce je společnost Turbolinux se sídlem v americkém San Franciscu. Kromě distribuce Turbo Linux, která je velmi populární v asijských zemích, vyvíjí i vlastní Turbolinux Cluster Server, řešení, které umožňuje kombinovat běžné počítače s operačními systémy Linux, Solaris a Windows NT/2000 do výkonných clusterů. Turbolinux v České republice distribuuje a doménu turbolinux.cz provozuje firma Danet.CZ. Firma poskytuje i technickou podporu.

Autorem stránky je Radim Gelner, úpravy v textu provedl Jan "Yenya" Kasprzak. Datum poslední změny: 10. dubna 2001
[LINUX] [CZLUG] [WebMaster] [O serveru]